Hoppa till innehåll

Hittar du inte kursen i Alvis?

Om du vill pröva i en kurs som saknas i Alvis kan du mejla ditt önskemål. Vi undersöker då om det är möjligt att anordna en prövning i kursen.

Detta gäller vid ansökan om prövning i kurs som saknas i ordinarie utbud

Försäkra dig om att du kan använda betyget så som du har tänkt dig. Kontakta vägledningen vid komvux i din hemkommun eller det universitet/ den högskola du tänker söka till. 

Skapa ett Alviskonto och ange din kontaktinformation.

Mejla info.provningar@educ.goteborg.se och ange:

Om vi erbjuder dig en prövning så ansvarar du för att vara nåbar för prövningsläraren via e-post och sms. Du anvarar också för att hålla den tidsplanering läraren ger dig. 

Om du har läst kursen vid en gymnasieskola i Göteborg, bifoga ditt examensbevis/ studiebevis. Det underlättar för oss i sökning efter skola som kan åta sig prövningen. 

Gymnasiearbete/ komvuxarbete 

Vi erbjuder inte prövning i gymnasiearbete/ komvuxarbete. Du som är folkbokförd i Göteborg anmäler dig till en kurs i komvuxarbete på Arbetsmarknad och vuxenutbildning. Övriga ska kontakta komvux i hemkommunen.